Лаптопoт во време на пандемија: чистење на лаптопот како превентивна мерка за заштита од Корона вирусот

Reading Time: 6 minutes

Кога ќе се сретнеме со некој добар пријател, средбата честопати може да се претвори од  кафе муабет во „вистинска журка“. Меѓутоа, кога пријателите се вируси и уред направен од чипови, нивното „журкање“ може да има опасни последици за луѓето.

Како и повеќето лаптопи и Корона вирусот дојде од Кина во нашето балканска сокаче. Сите следиме официјални соопштенија за тоа какви се симптомите, како да се заштитите од другите и другите од себе. Бидејќи сите се потенцијален носител и сите се потенцијално заразени.

Да, миењето на рацете е совет број еден, но ништо помалку важно за вас и безбедноста на вашето семејство и пријатели е да го одржите вашиот лаптоп чист и без зараза.

Ајде да видиме зошто и како да го исчистите лаптопот за да се заштитите од вирусот Корона. Важно е да се потенцира дека дезинфекцијата и чистењето на вашиот лаптоп од прашина ќе ве направат посигурни кога станува збор за други вируси, но исто така, ќе се осигурате дека вашата машина работи подобро, побрзо и постабилно.

 

Како се пренесува вирусот Корона и што тоа има врска со чистењето на вашиот лаптоп

Наодите од 22 различни истражувања спроведени досега, покажуваат дека вирусот Корона може да преживее на метал, стакло и пластика од неколку часа до девет дена. И, тоа се материјалите од кои секој лаптоп е направен.

Од друга страна, многу сопственици на лаптопи ги носат своите компјутери насекаде и работат во различни околини. Некои во помали канцеларии, други во поголеми во кои има многу луѓе, а има и некои што сакаат да работат во кафуле или ресторан. Доста „компјутераши “ исто така користат различни навики и придружни простори низ кои поминуваат многу луѓе секој ден. И доволно е само едно заразено лице.

Имено, кога некое лице зборува од уста, малите, обично невидливи, капки се расфрлаат. Овие капкисе нарекуваат Flige – ови капки и можат да патуваат дури два метра.

Не, тоа не значи дека некој намерно ве тушира со плуканка додека зборува. Ова е нешто што е нормално и се случува секојдневно.

Сега замислете некој кој има вирус Корона.

Додека седите на вашиот лаптоп и работите, таа личност може да застане зад вас, да разговара по телефон или да се закашла. Иако сте свртени со вашиот грб и сте заштитени од столот, Flige -овите капки се полни со вируси, патуваат низ воздухот и се лепат на вашиот компјутер без да го знаете тоа.

  7 Причини зошто да започнете со онлајн продавница веднаш!

Дури и ако заразено лице ви пријде да објасни нешто и направи нешто на вашиот компјутер, веројатноста дека ќе остави вирус на тоа значително се зголемува.

Да, ова значи дека, ако вашиот лаптоп бил во директен контакт со изворот на инфекција, тој самиот станува потенцијален извор на инфекција за вас и вашето домаќинство.

Зошто да го исчистите лаптопот?

Исто така, вирусот може да влезе во внатрешноста на лаптопот каде што ќе се меша со прашината и потенцијално ќе успее да преживее и да претставувазакана уште подолго. И претпоставуваме дека сите знаете колку прашина може да се акумулира еден лаптоп компјутер. Освен тоа, обичното ладење што го има вашиот лаптоп може да биде доволно за да го изнесе вирусот и да ве доведе во опасност.

 

ЗДРАВЈЕТО НЕ Е шега

За среќа во целата несреќа, не се пријавени сериозни случаи на оваа болест кај деца под 15 – годишна возраст. Кај мали деца, оваа болест се јавува со благи симптоми.

Сепак, вашиот компјутер може да стане опасна стапица за вашиот сопруг, родители, брат, сестра, баба, дедо …

Поради сето ова, покрај препорачаните мерки на претпазливост (редовно и продолжено миење на рацете со сапун, дезинфекција на рацете, избегнување на изложеност на слуз или плунка од респираторните органи, контакт со лекари во случај на симптоми или контакт со заразени или заболени лица), исто така е важно да го исчистите лаптопот на адекватен начин.

Ќе се согласите дека со здравјето не треба да се играме. Ниту со своето, ниту со нечие друго. Затоа е врвен императив сите да бидеме одговорни.

Знајте дека е неопходно да се прави разлика помеѓу заразените (носителите на вирусот) и заболените. Кога некое лице е заразено, тој или таа нема симптоми и се чувствува сосема нормално. НО, оваа личност, исто како и заболеното лице, го сее вирусот наоколу, дури и без да го знае тоа.

Само без паника, сепак. Превенцијата и рационалното здраво разумско размислување се половина здравје.

Она што е важно за нас е да одржуваме хигиена на рацете, да ги миеме со вода и сапун околу една минута и да триеме, триеме, триеме…

  Три фактори за успех во дигиталниот маркетинг!

Но, што да правиме со нашите лаптопи? Тие едноставно не можат да се поминаст и исперат со сапун под топла вода…. Мислам, можеме, но …

 

Превенција на лаптоп

 

КАКО да го исчистите правилно лаптопот

Прво, многу е важно да се заштитите добро од директен контакт со вирусот. Ефективен начин да го направите ова е да користите санитатор за рацете базиран на алкохол.

Според Светската здравствена организација, препаратите што содржат алкохол се дизајнирани да ги уништат микроорганизмите на рацете и / или привремено да го запрат нивниот раст. Најефективните решенија се 60-95 проценти алкохол.

Овој вид на подготовка е ефикасен во одбраната против разни вируси (грип, вирус Зика, САРС, Корона вирус, МЕРС …).

Кога станува збор за чистење на лаптопот, постојат неколку начини на кои можете да го направите тоа. Она што е важно е прво да го исклучите вашиот лаптоп и да го исклучите од полначот за да спречите дефект. Ако е можно, извадете ја батеријата од вашиот лаптоп.

Марамчиња на дезинфекција

Кога се користат правилно, марамчињата за дезинфекција можат да бидат многу ефикасни во борбата против вирусот Корона.

Површините што ги бришете, пред се тастатурата, екранот и надворешната страна од капакот на лаптопот, прво мора да се исчистат од видлива нечистотија, доколку има, и потоа да ги користите овие марамчиња.

Внимавајте да не оставите марамчиња на масата после употреба, или ако го сторите тоа, дезинфицирајте го местото каде што ги ставате, за да не се шири вирусот.

Откако ќе го избришете лаптопот со овие марамчиња, не треба да го исушите, туку оставете ги избришаните области влажни онолку колку што е наведено во упатството за употреба.

Бидете внимателни да не се притиснува премногу кога бришете тастатура за да спречите капките да избегаат и да влезат лаптопот, бидејќи тоа може да предизвика дефект.

Исто така, не користете марамчиња од хартија, бидејќи тие се абразивни и можат да ја изгребат површината и екранот на лаптопот.

Лаптопите на „Apple“, како што објави самиот бренд, може да се исчистат со 70 проценти изопопил алкохолни марамчиња или марамчиња за дезинфекција на Clorox, без да имате ризик од оштетување.

  10 исклучително важни работи за секоја онлајн продавница

 

Чистење на лаптоп и Корона вирус

Чистење на лаптопот со алкохол

Друга опција е да користите медицински алкохол за чистење на лаптопот. Не го ставајте директно на вашиот компјутер бидејќи оваа најверојатно ќе предизвика штета!

Наместо тоа, користете мека крпа, како што е фланелскаа, нежно навлажнета со алкохол, а потоа истријте ја тастатурата, екранот и лаптопот со него.

Не притискајте премногу, бидејќи кај некои модели, бојата може да се отстрани од пластичните делови, затоа внимавајте. Истото важи и за екраните затоа што премногу енергично бришење може да го оштети заштитниот слој против рефлексија

Чистење со Асепсол

Можете исто така да користите асепсол наместо алкохол за чистење на лаптопот. Имајте на ум дека ова решение сочинува голем процент на вода, а водата и електрониката никогаш не се добра комбинација.

Значи, не прскајте асепсол директно на вашиот лаптоп, само нанесете на мека крпа и потоа нежно избришете го вашиот уред.

Најдобро е да се користи асепсол само за чистење на куќиштето и екранот на лаптопот, така што да не истекува под тастатурата.

Чистење на прашината од лаптопот

Како што споменавме порано, лаптопите собираат прашина и можат да содржат вируси.

Чистењето прашина на лаптопот не е лесна работа и бара да ги имате специфичните знаења и вистинските алатки за работата. Во спротивно, ризикувате сериозно оштетување на компонентите.

Ако го отворате лаптопот, не заборавајте да носите заштитна маска за да избегнете изложување на дишните патишта на нечистотија и можни вируси.

Обично, компримираниот воздух се користи за чистење на прашината од лаптоп за да се издува нечистотијата од компјутерот. Меѓутоа, на овој начин, ако прашината е заразена од Корона вирус, вие ширете само опасни микроби низ целата куќа, што не би сакале да го направите.

За да се спречи ова, се користат специјални мали правосмукалки кои безбедно ја отстрануваат прашината без да го зголемат ризикот.

Всушност, воопшто не е препорачливо да се впуштите во овој потфат и да преземете ризик, но многу е подобро да го оставите вашиот лаптопот на експертите кои имаат професионални алатки за тоа.

Целата постапка обично трае само неколку часа, а оваа услуга, по прифатлива цена, ви овозможува да останете безбедни и да имате лаптоп кој работи совршено.


 

Ако сакате да ги зголемите резултатите, ефективноста или имате прашање за било која област од дигиталниот маркетинг закажете бесплатна консултација со клик на овој линк.