10 причини зошто НЕ треба да учите и користите дигитален маркетинг

Reading Time: 5 minutes

 

Ако бевте во дилема дали треба да започнете да учите дигитален маркетинг – вие сте на вистинското место! Во текстот што следи, ќе откриеме 10 причини зошто не треба да учите и користите дигитален маркетинг.

 

1) Не размислувате да започнете сопствен бизнис

Експанзијата на Интернетот во 21 век отвори милиони можности на луѓето да започнат сопствен бизнис како никогаш порано. И со минимални финансиски инвестиции! Но, кому му е гајле?! Знаеме кому не му е гајле – тебе! Сакате да работите за другите и никогаш не ви паѓа на памет да започнете сопствен бизнис. Зашто ти треба ова воопшто? Работите од 08:00 до 16:00 часот од понеделник до петок, честопати престојувате прекувремено или земате работа дома, се дебелеете, промашувате социјални активности и следниот викенд повторно го имате планирано! Да, а работите што? Работа оставена недовршена за време на работната недела, која ја работите за друго лице! Но, кому му е гајле, барем добивате плата на почетокот на секој месец, третина на сметка, третина на раце, третина во натура. Имате доволно да платите кирија и комунални услуги, да јадете три оброка на ден и викенд во Охрид Ова е животот за кој сонувавте!

 

2) Не верувате во истражувањата дека дигиталниот маркетинг е најбрзо растечки бизнис

Кој да ти сфаќа сериозно некое си  таму истражување направено од Forbes, The Economist, Money или Wired?? Кои се бе овие шарлатани и за што зборуваат? Дигитален маркетинг најбрзо растечки бизнис, како не бе? Можности за нова кариера на некоја од многуте дигитални професии создадени со појавата на дигиталниот маркетинг? Со дигитален маркетинг, милиони и милиони луѓе годишно, ширум светот, стануваат милионери. Не ти е гајле. Вие, додека го пиете утринското кафе, лелекате дека нема работа и коментирате за новите силикони на Карлеуша!

 

3) Користите социјални мрежи само за да бидете во тек со постовите на вашите пријатели

Дали повторно го видовте огласот на социјалните мрежи? Некои будали продаваат нешто, а некои уште повеќе „будали “ го купуваат истото. Дигиталниот маркетинг сигурно мора да е некој измама. Вие сте заинтересирани за вистинските работи, а тоа е што има во животот на луѓето кои не ги ни познавате. Ретко ги проверувате профилите на вашите најблиски, повремено прескокнувате на профилот на контроверзниот чичко и поминувате поголемиот дел од времето следејќи го профилот на симпатијата од средно училиште. Бидејќи за тоа служат социјалните медиуми, нели?

  7 Причини зошто да започнете со онлајн продавница веднаш!

Батка, дали на Инстаграм видовте нова фотографија на Кристина од средно?

Видено, лајкувано и коментирано! Хахахах!

У која форма е човече…

 

4) Уживате да го поминувате секој работен ден на исто место, со исти луѓе

Јаааао, колку убав и сончев ден. Погледнете, погледнете низ прозорецот, бидејќи дефинитивно нема да имате можност да уживате во убавината на денот надвор. Вие сте во канцеларија до ноќта. Што е сигурно е сигурно! Кој друг е заинтересиран за работа што можете да ја работите од дома, во природа или од вашето омилено кафуле, кога сакате и со кого сакате? Во канцеларијата имате своја работна маса, шолја за кафе и уште седум други колеги во просторија со димензии 4 × 3 метри. Сите мора совршено да се согласувате во толку пространа канцеларија. Повеќе за неделната временска прогноза за Скопје погледнете овде.

 

5) Сакате да паѓате во рутина и да го правите истото секој ден

Уживате во вашата зона на удобност, ја совладавте работата што ја работите и сега ја завршувате секој ден со леснотија. Вие го правите истото. Секој ден. Едно едно исто па исто. Повеќе не учите ништо ново и тоа не ве вознемирува. Фразата „човекот учи додека е жив“ не ви одекнува во ушите затоа што веќе знаете совршено сè и не треба да стекнувате нови знаења и вештини. За што ти треба тој луксуз? Патот на вашиот професионален развој заврши во моментот кога научивте мижејки да го напишете целото име на тастатурата. Слушнете повеќе за тоа како „вие сте едно те исто“ на линкот подолу:

 

6) Не ве интересираат овие карактеристиките на вашите клиенти

Вие сте претприемач, шеф, кој совршено ги познава своите клиенти. И сите ги познавате лично. Кому му е гајле што Интернетот ви дава можност брзо и лесно да откриете кои се тие, од каде потекнуваат, колку години имаат, кои се нивните интереси и потрошувачки навики? Сакате да ја следите линијата на поголем отпор и да комуницирате со секој клиент во вашето кафуле или пекара исклучиво еден на еден и да поставувате директни прашања од лична природа, иако сте ги виделе за прв пат во животот.

  10 причини да имате своја веб страна

 

7) Сакате да трошите многу пари на традиционално рекламирање

Традиционалните канали за рекламирање ви даваат можност да инвестирате огромни суми пари и да не добиете никакви повратни информации за тоа која е публиката што ја видела вашата реклама и дали сте достигнале до нови клиенти врз основа на таа реклама. Но, тоа ви дава можност да ги идеализирате резултатите од успехот на вашата реклама на ТВ или печатени медиуми, затоа што секој следен што ќе ја посети вашата слаткарница, гарант дознал за вастоа преку тој оглас. Вие сте 100% сигурни во тоа. Вие не сте луди да потрошите пари на некој си таму дигитален маркетинг кој ви дава максимални резултати за минимална инвестиција и целосен увид во тоа кој, кога, каде и како го видел вашиот оглас.

 

8) Вашите потенцијални клиенти не се онлајн

Луѓето кои гуглаат одредени производи или услуги на Интернет, секако не се заинтересирани да ги купуваат. Значи, присуството на вашата компанија преку Интернет не е ниту важно ниту потребно. Истото важи и за овие будали на социјалните мрежи, гарант никој никогаш не направил купување врз основа на оглас кој го виделе на Фејсбук, Инстаграм или Јутјуб. Вие ги продавате своите уникатни уметнички дела само врз основа на препорака и не ви треба дигитален маркетинг или присуство на Интернет. Кој е вистински заинтересиран за вашите производи или услуги, секогаш може да ве најде на вашата адреса, да ве контактира преку емаил или телефонски број што не е достапен на Интернет.

 

9) Не ве интересираат пасивни заработки

Кој друг сонува дека му капат пари додека спие? Никој, работата е добра, а парите се лесни. Ја завршувате смената, земате убава дневница и се упатувате кон дома. Тоа е безбеден, докажан деловен модел што не треба да се доведува во прашање. Не верувате дека дека некои луѓе заработуваат пари преку Интернет, дури и додека не се на Интернет. Како е всушност можно да се продаде нешто без да се биде присутен? Или е црна магија или измама. Вистината не е сигурно, гарант.

  5 совети за успех на вашата веб странa

 

10) Не сте заинтересирани за бизнис соработка со странски клиенти

Дали сте слушнале дека некои луѓе таму прават дигитален маркетинг од дома со клиенти од цел свет и се добро платени? Дали користат интернет и лаптопи и работат различни дигитални работни места? Па, тоа е невозможно, како можете да работите за Американците и да живеете во Македонија? Не е програма Word & Travel, иако на Work & Travel мора да одите во Америка, така што оваа споредба навистина нема смисла. Сакате да работите исклучиво со наши луѓе, бидејќи никогаш нема проблеми во справувањето со нашиот народ, платите се редовни и високи, не работите прекувремено и го обожавате вашиот насмеан шеф Стојко. На крајот на краиштата, како е можно странец да ти плати без да ти биде при рака? Па, не работи тоа така, друже.

 

Добро, па што сега?

Кога зборуваме за можности за деловен успех, откривањето на Интернет е еднакво на откривањето на Америка, освен што овојпат не мора да ги истребувате староседелците, за кои погрешно мислевте дека се од Индија и ги нарекувавте Индијанци. Сè што треба да направите е да започнете да учите дигитален маркетинг, да креирате веб страна, да ја поврзете со каналите на социјалните медиуми, да работите и да имате трпение. Откако ќе започнете со работа, ќе го имате најдобриот можен соработник, а тоа е времето.

Бидејќи на интернет времето работи за вас. Не можете да го изгубите она што веќе сте го направиле. Колку повеќе работите, толку повеќе можности ќе се отворат за вашите соништа да остварат. И интернет тортата е доволно голема за да има парче за секој од нас. Особено ако доаѓате од Балканот, бидејќи конкуренцијата на Интернет во скоро сите можни индустрии е сè уште премала, вложувањето пари во дигитален маркетинг ако го сторите правилно е повеќе од профитабилно.


 

Ако сакате да ги зголемите резултатите, ефективноста или имате прашање за било која област од дигиталниот маркетинг закажете бесплатна консултација со клик на овој линк.